Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player
Fundacja
Aktualności
Promocja Talentów
Festiwale
V
IV
III
II
I
Artyści
Muzyczne Forum Młodych
Kronika
Galeria
Sponsorzy
Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Roman Jabłoński

Urodził się w Gdańsku w rodzinie muzycznej - jego ojciec był znanym kompozytorem. W rodzinnym mieście uczył się w podstawowej i średniej szkole muzycznej ( w klasie prof.Romana Sucheckiego). Studia muzyczne ukończył w Moskwie (u prof. S. Szyryńskiego) i na Yale University w USA (u prof. A. Parisota).

Otrzymana w 1972 r. pierwsza nagroda na międzynarodowym konkursie w Dallas była początkiem błyskotliwej kariery. Po debiucie w Carnegie Hall (1996) koncertuje z najlepszymi orkiestrami świata, takimi jak Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony, Jerusalem Symphony, The London Philharmonic, New York Philharmonic, RAI Roma, Santa Cecilia di Roma, Scottish National, ZDF Koln oraz wszystkimi orkiestrami BBC.

Bierze udział w renowmowanych festiwalach muzycznych, m.in. Edinbourg, Flanders, Lisboa, PROMS, Roma, Toronto. Dokonał wielu nagrań, wśród których znajduje się Koncert wiolonczelowy Lutosławskiego. Dzieło to wykonywał na całym świecie, często pod batutą kompozytora, przyczyniając się tym samym do wpisania Koncertu w poczet najwybitniejszycg dzieł XX wieku.

Prowadzi także bardzo ożywioną działalność pedagogiczną - jest profesorem konserwatorium w San Sebastian; udziela Master Classes w Akademie fur Kunst w Berlinie, Academy of Music w Manchesterze, Yale University School of Music i innych; uczy na licznych kursach mistrzowskich (m.in. Ankara, Cleveland, Głuchołazy, Jerozolima, Norfolf - USA, Perth - Australia, Rheinsberg - Niemcy, San Sebastian).