Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player
Fundacja
Aktualności
Promocja Talentów
Festiwale
V
IV
III
II
I
Artyści
Muzyczne Forum Młodych
Kronika
Galeria
Sponsorzy
Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Konstanty Andrzej Kulka

Urodził się w Gdańsku, gdzie ukończył średnią i wyższą szkołę muzyczną (w klasie prof. Stefana Hermana). Jako uczeń liceum muzycznego otrzymał dyplom z wyróżnieniem specjalnym na Międzynarodowym Konkursie im. N. Pagganiniego w Genui.

Światową karierę otworzyła mu I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckiej w Monachium. Od tej pory koncertuje z doskonałymi orkiestrami, m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony, English Chamber, Conertgebouw Amsterdam, London Symphony i występuje na wielu ważnych festiwalach muzycznych, np. w Barcelonie, Berlinie, Bordeaux, Brighton, Lucernie, Pradze, Warszawie. Wykonał ponad 1500 recitali i koncertów symfonicznych na całym świecie, dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych, wśród których są m.in. koncerty Bartoka, Beethovena, Brahmsa, Głazunowa, Hindemitha, Karłowicza, Lalo, Mendelssohna,Mozarta, Prokofiewa i szereg dzieł solowych.

Szczególne znaczenie mają liczne nagrania utworów współczesnych kompozytorów polskich: Augustyna Blocha, Henryka Jabłońskiego, Eugeniusza Knapika, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i wielu innych. Za nagranie wszystkich utworów skrzypcowych Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia, a za dwa koncerty tego twórcy - nagrodę Grand Prix du Disque w Paryżu (1981 r.).

Był pierwszym po Sternie wykonawcą I Koncertu Pendereckiego i grał go wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej, głównie pod batutą kompozytora. Propaguje na całym świecie dzieła także innych polskich twórców. Od 1984 jest na etacie solisty w Filharmonii Narodowej. Zajmuje się także pracą pedagogiczną i od roku 1994 jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie. Ponadto od wielu lat uprawia kameralistykę.

Otrzymał znaczące wyróżnienia i nagrody m.in. Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za zagranicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz wiele tytułów honorowych i odznaczeń.