Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player
Fundacja
Aktualności
Promocja Talentów
Festiwale
V
IV
III
II
I
Artyści
Muzyczne Forum Młodych
Kronika
Galeria
Sponsorzy
Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Marek Moś

Wybitny polski skrzypek, kameralista, dyrygent. Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego, jednego z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z Kwartetem Śląskim dokonał około 30 prawykonań utworów kompozytorów polskich i obcych (wiele z tych utworów było dedykowanych zespołowi), dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji i firm fonograficznych ( CD ACCORD, Olympia, Partridge, Thesis, Wergo) oraz brał udział w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych i występował na najznakomitszych estradach świata (m.in. Konzerthaus w Wiedniu, De Singel w Antwerpii, Concertgebouw i Ijsbeker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Tivoli w Kopenhadze, Schauspielhaus w Berlinie, Tonhalle w Düsseldorfie, Merkin Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie).

Marek Moś jest laureatem wielu nagród, m. in. Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994). Nagrody i wyróżnienia zdobywały także płyty, w nagraniu których uczestniczył: Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego "FRYDERYK &95" (monograficzna płyta z utworami H.M.Góreckiego) oraz "FRYDERYK &97" i wyróżnienie "Płyta Roku" (1997) magazynu STUDIO ( nagranie kwartetów K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego).

Obecnie Marek Moś jest dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej AUKSO, dyrektorem artystycznym festiwalu "FILHARMONIA AUKSO" w Wigrach. Prowadzi bardzo ożywioną działalność koncertową i nagraniową, jest także pedagogiem w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.