Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player
Fundacja
Aktualności
Promocja Talentów
Festiwale
V
IV
III
II
I
Artyści
Muzyczne Forum Młodych
Kronika
Galeria
Sponsorzy
Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Wojciech Rajski

Wybitny dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej im. Fr.Chopina w Warszawie w klasie prof. Bogusława Madeya. Odbył również studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii i uczestniczył w kursach mistrzowskich w Wiedniu. W latach 1971-78 był dyrygentem w Teatrze Wielkim w Warszawie, a od 1974 równocześnie dyrygentem w Filharmonii Poznańskiej, gdzie w latach 1978-1980 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Od roku 1978 do 1981 był także pierwszym dyrygentem opery i filharmonii w Bonn. W roku 1982 założył na Wybrzeżu orkiestrę kameralną, która do dziś działa pod jego kierownictwem. Funkcjonowała początkowo pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego, a w roku 1986 została przemianowana na Polską Filharmonię Kameralną Sopot. Z tą orkiestrą koncertował w niemal wszystkich państwach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii.

W roku 1993 został dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej (funkcję tę sprawuje do dziś), która pod jego kierunkiem stała się jedną z czołowych orkiestr symfonicznych w Polsce. Również z tą orkiestrą odbył wiele tournee koncertowych. W tym samym roku podjął działalność pedagogiczną w Niemczech - początkowo wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe, a obecnie jest profesorem we Frankfurcie nad Menem.

Koncertuje na wielu estradach świata również jako dyrygent gościnny (m. in. z orkiestrą Swisse Romaine, NDR Hannover, Bayerische Rundfunk), występuje na najbardziej renomowanych festiwalach z solistami tej miary co Luigi Alva, Claudio Arrau, Leonid Kogan, Sabine Meyer, Mścisław Roztropowicz, Heinrich Schiff, Henryk Szeryng, Krystian Zimerman.

W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 40 płyt (nagranych dla takich wytwórni jak Bis, EMI, Claves, KOCH, Thorofon, Wifon).