Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player
Fundacja
Aktualności
Promocja Talentów
Festiwale
V
IV
III
II
I
Artyści
Muzyczne Forum Młodych
Kronika
Galeria
Sponsorzy
Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Jadwiga Rappé

Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich. Absolwentka Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczennica Prof. Zofii Brégy oraz absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w kl. Prof. Jerzego Artysza. Laureatka I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku i zdobywczyni Złotego Medalu na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux.

Jadwiga Rappé jest śpiewaczką oratoryjno-kantatową, wykonującą utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności /m.in. monumentalne dzieła K. Pendereckiego, A. Schnittke, W. Kilara i in./ Dysponuje ogromnym repertuarem pieśniarskim, prezentując kilkanaście zróżnicowanych stylistycznie programów recitalowych.

Występuje z koncertami w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Ameryki Płn. I Azji, współpracując z dyrygentami tej miary, co R. Chailly, Sir C. Davies, N. Harnoncourt, K. Nagano, A. Jordan, M. Janowski, K. Penderecki i A. Wit. Artystka brała udział i jest nadal zapraszana na Salzburger Festspiele, Brucknerfest Linz, Wien Modern, Musiksommer Leipzig, Warszawska Jesień czy Wratislavia Cantans. Obecnie jest bardzo często zapraszana do wykonań muzyki G. Mahlera, którego wszystkie partie, pisane na głos altowy, ma w repertuarze. Bierze też udział w prawykonaniach dzieł współczesnych / np. "Siedem Bram Jerozolimy", K. Pendereckiego w Jerozolimie w 1997 r. Pod dyr. L. Maazela, czy "Missa pro pace" W. Kilara w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyr. K. Korda/, a także w prawykonaniach utworów, powstałych z myślą o jej oryginalnym altowym głosie/ utwory J. Łuciuka, P. Mossa i K. Baculewskiego.

W repertuarze Jadwigi Rappé są również partie altowe w operach Glucka, Haendla, Ponchiellego, Verdiego i R. Straussa. Jej wielkim sukcesem stała się partia bogini Erdy w tetralogii "Pierścień Nibelunga" r. Wagnera.Artystka kreowała ją podczas produkcji premierowych w Deutsche Oper Berlin, Covent Garden, Operze Królewskiej w Brukseli, na Festiwalu w Orange, w Wiener Staatsoper, w Operze we Frankfurcie n/ Menem, w Grand Theatre w Genewie i wielu innych.Dokonała też nagrania tej partii dla EMI pod dyr. B. Haitinka. Dyskografia artystki obejmuje ponad 35 płyt kompaktowych, głównie dla firm: BMG Music, Teldec, Erato, Denon, Orfeo, Philips, Decca, Chandoz, CD-Accords i Dux. 4 z płyt nagranych w Polsce uzyskało nagrody Fryderyka. Jadwiga Rappé jest często zapraszana do udziału w jury konkursów wokalnych w kraju i zagranicą, prowadzi kursy mistrzowskie oraz klasę śpiewu solowego w Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Jest profesorem w Akademii Muzycznej w Warszawie.